Örökségünk és értékeink

Kisszékely Tolna megye egyik kicsiny faluja Simontornya közelében. Írott történelme nyolc évszázados, de a korábbi időkből is maradtak fenn tárgyi és épített emlékek. Az ezer évekkel ezelőtti korokat idézik a Kálvária-dombon látható, valószínűsíthetően bronzkori földvár maradványai, illetve a falu határában előkerült római, kelta és kőkori leletek. Ismerjük a honfoglalás után létesült település helyszínét, régészeti ásatások tárták fel Árpád-kori templomát, amely a XIX. századig szolgálta a híveket. Egyedülálló módon máig használatban van középkori eredetű, az itt élő szerzetesek által kialakított halastava (Barátok tava). Sok száz évesek a falu környékét behálózó mélyutak (horhosok) is. Egykori írásos dokumentumokból tudjuk, hogy a falu lakossága átvészelte a történelem viharait, így az elmúlt nyolcszáz évben folyamatosan jelen voltak emberek ezen a helyen. Gazdálkodásuk kiterjedt a környező dombokra, és létrehozták a máig megfigyelhető, környezetkímélő kisparcellás tájhasználatot, amely szerves egységet alkotott a természeti tájjal. A törökök kiűzését követően az akkori lakosság szinte azonnal jelentős fejlesztésekbe fogott, így már 1701-ben  megkezdődött a népiskolai oktatás – Tolna megyében elsőként éppen itt. Az újkori társadalmi-gazdasági életnek is számos emléke van, így többek között a dézsma pince, az ótemető, a korabeli stílusban fennmaradt népi lakóházakprésházak és gazdasági épületek. A XX. század elejének berendezési tárgyait és használati eszközeit őrzi a Helytörténeti Gyűjtemény, az akkori oktatás helyszínét pedig az Iskolatörténeti Kiállítás. A népszokások és egyes gazdálkodási formák szintén megőrződtek, így a Kisszékelyi Hagyományőrző Aratónapok alkalmával felelevenítjük a csádékötél készítésének gyakorlatát, a kisszékelyi táncok évszázados lépésit, vagy éppen a hagyományos ételek ízeit.

Bár Kisszékely állandó lakosainak száma ma 300 körüli, de volt olyan időszak a falu életében, amikor 1500-nál is többen éltek itt; erről tanúskodik a mai Szent György templom és a hozzá vezető templom lépcső. A XX. század elején, majd az 1950-es éveket követő néhány évtizedben az akkori gazdasági és politikai körülmények miatt nagyon sokan elhagyták a falut. Ehhez hozzájárult a település elszigeteltsége is, hiszen csak egyetlen aszfaltos bekötőúton lehet megközelíteni, ami a közlekedésben egykor nehézséget okozott. A zsákfalu jellegnek azonban pozitív oldala is volt, ami manapság még inkább felértékelődik. Az átmenő forgalom hiánya miatt ugyanis a település megőrizte azt a nyugalmat és csendet, amit ma egyre több városlakó értékel és keres. Részben ennek köszönhető, hogy a 90-es évek óta sokan vásároltak itt ingatlant pihenő-, vagy hétvégi házként, közülük az utóbbi időben többen le is telepedtek. Emellett sokan érkeznek ide kirándulni, gyalogtúrázni, horgászni, vagy éppen „csak” elvonulni a nagyvárosok zaja és nyüzsgése elől. A kikapcsolódást és az aktív pihenést segítik a településen keresztülhaladó turistautak, és a helyi kulturális és természeti örökséget bemutató tanösvény.

Zsákfalu persze több is van, közülük Kisszékely egyedülálló természeti környezetével tűnik ki, amit a szelíd dombokkal és völgyekkel tagolt barátságos pannon tájnak, a falu körül húzódó nagy kiterjedésű tölgyes erdőknek és a hangulatos tavaknak köszönhet (Csádés-tó, Barátok tava, Vadkerti-tó). Ha valaki körülnéz a falu fölötti kilátóból, szemet gyönyörködtető tájképben van része, és megérezheti a harmóniát a természet, illetve az ember sok évszázados ittléte, tevékenysége között. A falu házai és utcái szervesen illeszkednek a völgyekbe, a környező dombokon még megfigyelhető az egykori kisparcellás kertművelés során létrejött változatos tájhasználat, azokon túl pedig a végeláthatatlan erdőségen nyugszik meg a tekintet. Ez az élmény lehet az alapja annak is, hogy 2006-ban egy országos internetes szavazás során Kisszékely lett Tolna megye legszebb fekvésű települése, országosan pedig a negyedik helyezést érte el. A természeti értékek jelentőségét hangsúlyozza a település belterületén elhelyezkedő Kálvária-domb Természetvédelmi Terület, és a környék erdőségeit és patakvölgyeit magába foglaló Kisszékelyi-dombság Natura 2000 terület.

A település vonzerejéhez mindemellett döntő mértékben járul hozzá az is, hogy helyi összefogással, a falu elszármazottainak aktív támogatásával és sokak segítségével az elmúlt néhány évtizedben olyan programok valósultak meg, amelyek segítették a falu kulturális és természeti örökségének megőrzését, a természetbarát turizmus fejlesztését, illetve azt, hogy Kisszékely élő faluvá válhasson.